برای رسیدن به موفقیت چه چیزهای را باید نادیده گرفت ؟

برای رسیدن به موفقیت چه چیزهایی را باید نادیده گرفت ؟

فارغ از سن، نژاد، زادگاه و شغل، موفق شدن چیزی است که همه‌ی ما خواهان آن هستیم، با وجودِ این وجه اشتراک، از یک سو تعریف هر یک از ما از موفقیت با دیگری متفاوت است و از سوی دیگر، خواستنِ موفقیت یک چیز است و رسیدن به آن چیز دیگری است. در راه دستیابی به موفقیت، موانع رایج و مخربی وجود دارند که شاید دست نکشیدن از آنها، یک دهه یا بیشتر، ما را از موفقیت بازدارند. در این مقاله به موانع رسیدن به موفقیت می‌پردازیم و هر یک از آنها را با نقل قول برگزیده‌ای از زبان انسان‌های موفق آغاز می‌کنیم.

برای رسیدن به موفقیت چه چیزهای را باید نادیده گرفت ؟

۱. دست کشیدن از چندوظیفگی

دست کشیدن از چندوظیفگی، ۱۳ چیزی که برای موفق بودن باید از آنها دست بکشید

«اگر بخواهید در مسیر، به هر سگی که پارس می‌کند سنگ پرتاب کنید، هرگز به مقصد نمی‌رسید.»
وینستون اِس. چرچیل

انسان‌های موفق این را می‌دانند و به همین دلیل وقتی کاری را شروع می‌کنند، تا آن را به پایان نرسانند، دست برنمی‌دارند. فرقی نمی‌کند آن کار چه باشد، یک ایده‌ی تجاری، گفت‌وگو یا ورزش.
تمرکز کامل و تعهد داشتن نسبت به یک کار، امری ضروری است.

۲. دست کشیدن از ذهنیت کوتاه‌مدت

«شما تنها یک‌بار فرصت زندگی کردن دارید، اما اگر از این فرصت به درستی استفاده کنید، آن یک‌بار هم کافیست.»
مِی وِست

افراد موفق، اهداف بلند‌مدت دارند و می‌دانند که این اهداف صرفا نتیجه‌ی عاداتی هستند که باید هر روز آنها را انجام بدهند. این عادات سالم نباید کارهایی باشند که صرفا انجام می‌دهید، بلکه باید بخشی از وجود شما باشند.
بین این دو دیدگاه یک تفاوت وجود دارد: دیدگاه فردی که ورزش می‌کند تا اندام جذابی برای نشان دادن به دیگران داشته باشد و دیدگاه فردی که ورزش می‌کند چون ورزش کردن یکی از عادات سالم زندگی اوست.

در ادامه بخوانید:  تعبیرخواب آب به صورت کامل

۳. دست کشیدن از اهداف ناچیز

«نداشتن اهداف بزرگ به نفع بشر نیست. کناره‌گیری و کم‌خواهی برای دادنِ احساسِ امنیت به اطرافیان، عقلانی نیست. همه‌ی ما حق درخشیده شدن داریم، همان‌طور که کودکان نیز از این حق برخوردارند. این درخشش فقط متعلق به برخی از ما نیست، بلکه جوهره‌ی آن در وجود همه‌ی ما هست و اگر اجازه‌ی درخشیده شدن را به خودمان بدهیم، به صورت ناخودآگاه به دیگران نیز اجازه‌ی همین کار را می‌دهیم. زمانی که خودمان را از قید ترس‌ رها کنیم، حضورمان ناخودآگاه آزادی‌بخش دیگران خواهد بود.» – ماریان ویلیامسون
اگر هرگز تلاش نکنید، فرصت‌های عالی را غنیمت نشمارید یا به رؤیاهایتان فرصت تبدیل شدن به واقعیت را ندهید، هرگز به استعدادهای واقعی‌تان پی نخواهید برد. افزون بر این، دنیا نیز از دستاوردهایی که می‌توانستید به آنها برسید، هرگز بهره نخواهد برد.
پس، اهداف‌تان را پیدا کنید، ایده‌هایتان را بیان کنید، از شکست خوردن نهراسید و البته از موفقیت هم ترسی به دل‌تان راه ندهید.

۴. دست کشیدن از «بله» گفتن به همه چیز و همه کس

«کسی که دستاوردش اندک است، اندکی تلاش کرده است؛ کسی که دستاوردش زیاد است، زیاد تلاش کرده است و کسی که دستاوردش عالی است، بی‌نهایت تلاش کرده است.»

۵. دست کشیدن از بهانه‌ها

دست کشیدن از بهانه ها، ۱۳ چیزی که برای موفق بودن باید از آنها دست بکشید

«کمیت و کیفیت داشته‌هایمان مهم نیست، مهم نحوه‌ی استفاده‌ی ما از آن داشته‌ها در جهت رسیدن به اهداف و آرزوهایمان است.»
رَندی پاش

انسان‌های موفق صرف‌نظر از نقطه‌ی آغاز، ضعف‌ها و شکست‌های گذشته‌شان، پذیرفته‌اند که مسئول زندگی‌شان هستند. دانستنِ اینکه شما تماما مسئول اتفاقات زندگی‌تان هستید، هم ترسناک و هم هیجان‌انگیز است. در هر صورت، این رویکرد تنها راه رسیدن به موفقیت است، زیرا بهانه‌ها جلوی رشد فردی و حرفه‌ای ما را می‌گیرند.
مسئول زندگی خودتان باشید، زیرا این مسئولیت به گردن هیچ‌کس جز شما نیست.

در ادامه بخوانید:  رسیدن به قله هدف

۶. دست کشیدن از وابستگی به رسانه‌های اجتماعی و تلویزیون

«مشکل اینجاست که فکر می‌کنید وقت زیادی دارید.»
جک کورنفیلد

وب‌گردی‌‌ و تماشای تلویزیون به حد افراط، بیماری‌های جامعه‌ی امروز ما هستند. این دو هرگز نباید وسیله‌‌های فرار شما از زندگی یا اهداف‌تان باشند. وابستگی خود را به این دو باید به حداقل برسانید، مگر اینکه اهداف‌تان وابسته به آنها باشد. زمانی را که می‌خواهید صرف رسانه‌های اجتماعی و تلویزیون کنید، به کارهایی اختصاص دهید که زندگی‌تان را پربار و غنی ‌سازند.

۷. دست کشیدن از سبک زندگی ناسالم

«از بدن خود مراقبت کنید، زیرا تنها جایی است که برای زندگی کردن دارید.»
جیم ران

باید بدانید که در زندگی برای رسیدن به هر چیزی که می‌خواهید، نخست به یک بدن سالم احتیاج دارید و برای داشتن یک بدن سالم، تنها دو چیز را باید به خاطر بسپارید:

رژیم غذایی سالم؛
فعالیت فیزیکی و ورزش.

این گام‌ها کوچک، اما اثرگذار هستند و روزی به خاطرِ برداشتن آنها از خودتان قدردانی خواهید کرد.

۸. دست کشیدن از باورِ «نوش‌دارو»

«من هر روز، به هر طریقی، بهتر و بهتر می‌شوم.»
اِمیل کو

موفقیتِ یک‌شبه، خواب و خیال است. انسان‌های موفق می‌دانند که همین موفقیت‌های کوچک و مستمر روزانه به مرور زمان با هم ادغام می‌شوند و آنها را به نتیجه‌ی مطلوب می‌رسانند.
به همین دلیل شما باید برای آینده برنامه‌ریزی کنید، اما روی امروز تمرکز کنید و نسبت به روز قبل، ۱ درصد از خودتان انتظار پیشرفت داشته باشید.

۹. غلبه کردن بر کمال‌گرایی

«رسیدن به یک هدفِ واقع‌گرایانه، مهم‌تر از داشتن یک هدفِ کمال‌گرایانه است.»
شعار پیشرفتِ آکادمی خان

در ادامه بخوانید:  استاتوس های امروز (دهم دی ماه)

هیچ چیز کامل و بی‌‌عیب نخواهد بود، فرقی نمی‌کند ما چقدر تلاش کنیم. ترس از شکست یا حتی ترس از موفقیت، اغلب جلوی اقدامات و خلاقیت‌های ما را می‌گیرد. اگر برای درست بودن همه چیز صبر کنیم، فرصت‌های زیادی را از دست خواهیم داد.
پس به اهداف واقع‌گرایانه اکتفا کنید تا بتوانید همان ۱ درصد پیشرفت خودتان را بهبود بخشید.

۱۰. دست کشیدن از کنترل همه چیز

«کنترل بعضی چیزها در دست ماست و کنترل بعضی دیگر از چیزها در دست ما نیست.»

اِپیکتِت، فیلسوف رواقی

تمایز قائل شدن میان این دو مهم است.
از چیزهایی که نمی‌توانید کنترل کنید فاصله بگیرید و روی چیزهایی که تحت کنترل شما هستند تمرکز کنید و بدانید که گاهی‌اوقات، تنها چیزی که قادر به نظارت بر آن هستید، نگرش خودتان است.